Hipoteka

Dlaczego bank odrzucił wniosek o kredyt hipoteczny ?

Ograniczenia w obrocie ziemią rolną jakie wprowadził polski rząd stały się gwoździem do przysłowiowej trumny dla ogromnej rzeszy osób. Niestety przez rządową ustawę banki nie chcą kredytować inwestycji, których zabezpieczeniem miały być ziemie rolne. Posłowie Nowoczesnej wnieśli do sejmu projekt ustawy, która miałaby ten problem rozwiązać.

Nowa ustawa PiS powodem odrzucenia wniosków o kredyt hipoteczny

Kredyt HipotecznyUstawa PiS sprawia wiele problemów zarówno kredytobiorcom jak i bankom, które nie mogą odpowiednio zabezpieczyć się na działkach rolnych. Problem jest o tyle poważny, że wiele osób musiało na chwilę obecną zrezygnować ze swoich planów. W ostatnim czasie również resort rolnictwa ogłosił nowelizację ustawy. Jaki jest jednak sens wprowadzać prawo, które nie daje korzyści obywatelom a wręcz utrudnia życie? Przedstawiciele rządu spotkali się z przedstawicielami Związku Banków Polskich. Wedle nowych zasad suma hipoteki ustalonej na nieruchomości nie może być wyższa niż wartość tej nieruchomości rolnej. Problem pojawia się gdy właściciel działki rolnej chcę wziąć kredyt na budowę domu. Na obciążenie hipoteki kwotą przewyższającą wartość nieruchomości nie pozwalają przepisy a to skutkuje koniecznością przedstawienia innego zabezpieczenia (mieszkania, działki budowlanej, domu).

Posłowie Nowoczesnej starają się pomóc z odrzucaniem wniosków

Z oczywistych względów nie każdy kredytobiorca ma taką możliwość. Posłowie Nowoczesnej zawarli w swojej nowelizacji do ustawy rozwiązanie, które umożliwi bankom zabezpieczenie tego kredytu. Pojawia się jednak drugi problem, który nie będzie łatwy do rozwiązania. Banki do tej pory do wyceny działki rolnej stosowały dane historyczne transakcji. Problemu ze zdobyciem tych danych i określeniem wartości rynkowej działki rolnej nie było, ponieważ wszyscy mieli możliwość taką działkę kupić więc transakcji było dużo.

Po wprowadzeniu ustawy, działka rolna powyżej 0,3 ha może zostać zakupiona tylko przez rolnika spełniającego określone warunki, kościół i inne związki wyznaniowe, bliscy sprzedające, Agencja Nieruchomości.

Zgodnie z ustawą rzeczoznawca nie może opierać się na transakcjach z przed 1 maja, chyba że stronami transakcji były podmioty wymienione powyżej. Transakcji takich jest bardzo mało a za nim powstanie nowa baza minie sporo czasu.

Dlaczego bank odrzucił wniosek o kredyt hipoteczny ?  – Wnioski i Podsumowanie

Skutkiem tego są negatywne decyzje banków i odmowa udzielenia kredytów, które potencjalnie miały zostać zabezpieczone działką rolną. Sytuacja ta z pewnością szybko się nie zmieni. Klientom, którzy są pokrzywdzeni poprzez nowe prawo pozostaje życzyć dużo cierpliwości i wiary w dobrą zmianę.

Złóż wniosek ponownie z naszym pracownikiem aby uzyskać kredyt hipoteczny – czytaj więcej 

Previous ArticleNext Article
Marcin Dolis
Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, specjalizacja: Zarządzanie Bankiem. Od 3 lat jestem kierownikiem działu Obsługi Kredytów Hipotecznych w jednym z najlepiej rozwijających się banków hipotecznych w Polsce. Oprócz pracy związanej strikte z produktem kredytu hipotecznego zajmuję się także działaniami przygotowawczymi do egzekucji ściągania wierzytelności oraz nadzoruje postępowania egzekucyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *